forum.Ohota.by в Telegram - ВОЙТИ

По перу 2014

Рассказы об охоте, трофеи. Отчеты об охоте. Общение и поиск компании.

Модераторы: Carter, mitya.suhoy

Поделиться ...

Re: По перу 2014

Сообщение каспер » 08 апр 2014, 21:53

В субботу решил открыться на селезня. Когда из дома выезжал было -5, но когда приехал на болото, было ощущение, что все -15. Первый селезень откликнулся на манок практически сразу - заложил вираж и плюхнулся возле чучела. Видать крепко замерз и реши по-быстренькому согреться :-) , за что и поплатился. А вот второго пришлось ждать долго - уже собираться начал, дай думаю напоследок несколько раз крикну в манок, а он выплывает из-за кустов метрах в сорока. Но подплывать ближе не стал, что-то заподозрил неладное. Повезло, что в левом стволе тройка в контейнере была, а то пришлось бы помучиться с добором подранка. Но открытие состоялось, чего и Вам всем желаю.

Ну и фото немного:
Вложения
Фото0132.jpg

За это сообщение автора каспер поблагодарили - 4:
Carter, mitya.suhoy, serjik, Мікалай
каспер
Профи
 
Сообщения: 356
Зарегистрирован: 07 июн 2012, 11:43
Репутация: 11 [ ? ]
Благодарил (а): 14 раз.
Поблагодарили: 203 раз.

forum.Ohota.by в Telegram - ВОЙТИ

Re: По перу 2014

Сообщение wint » 09 апр 2014, 20:30

Есть одно фото этого года с начала сезона
Cсылка скрыта. Для просмотра зарегистрируйтесь на форуме или войдите на форум.

За это сообщение автора wint поблагодарили - 5:
aleksin, Carter, mitya.suhoy, serjik, Виктор1972
Аватара пользователя
wint
Аксакал
 
Сообщения: 195
Зарегистрирован: 24 фев 2014, 20:29
Откуда: Могилевская обл.
Репутация: 4 [ ? ]
Благодарил (а): 102 раз.
Поблагодарили: 88 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение RedFox » 19 апр 2014, 13:38

В заветные места...
Cсылка скрыта. Для просмотра зарегистрируйтесь на форуме или войдите на форум.
Cсылка скрыта. Для просмотра зарегистрируйтесь на форуме или войдите на форум.
Аватара пользователя
RedFox
Аксакал
 
Сообщения: 176
Зарегистрирован: 09 ноя 2012, 21:57
Откуда: Витебск
Репутация: 6 [ ? ]
Благодарил (а): 30 раз.
Поблагодарили: 94 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение RedFox » 22 апр 2014, 22:02

Ох ведь и поперло .... :co_ol:
Вложения
gusi1.jpg
Аватара пользователя
RedFox
Аксакал
 
Сообщения: 176
Зарегистрирован: 09 ноя 2012, 21:57
Откуда: Витебск
Репутация: 6 [ ? ]
Благодарил (а): 30 раз.
Поблагодарили: 94 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Carter » 22 апр 2014, 22:22

Ой красота, с полем!
MP - 155, ИЖ - 58М
Аватара пользователя
Carter
Бюрократ
 
Сообщения: 3187
Зарегистрирован: 14 июн 2011, 12:05
Откуда: Минск
Репутация: 55 [ ? ]
Награды: 4
За особый вклад в жизнь форума (2) За бдительность. (1) Почетный участник Фестивалей (1)
Благодарил (а): 906 раз.
Поблагодарили: 877 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Мікалай » 23 апр 2014, 00:09

19.04.2014.
Будзільнік вымусіў прачнуцца ў 05-00 раніцы. Некалькі хвілін на сборы. Кава з бутэрбродам і …ўперад.
На возеры я апынуўся каля 06-00. Некалькі мінут я разважаў, ці браць з сабой гусіныя прафілі. Гусь то, амаль што ўвесь адляцеў ужо. Я ж больш на качура крыжанкі прыехаў. Але, бяру. Як сказаў бы старажытны рымлянін: "omnia mea mecum porto"
Падышоўшы да возера, праз лазнік разглядаю люстэрка вады. Шмат лебядзей, амаль пад 30 галоў. Гусей не бачу. Крочу далей, да месца. І…, раптам чую, усплёск вады і, … над возерам узнімаюцца гусі. Ага, вось вы дзе схаваліся, пад самы бераг. Мусіць, белакрылыя родзічы вас з сярэдзіны паціснулі да берага. Але ладна - паляцелі, ды й паляцелі, чорт з вамі. Дайшоў да месца, праз мячэўнік і трыснёг пралез да шалашыка. Агледзеўся, у далечыні плаваюць качкі, пішчаць у мячэўніку лысухі. На стульчык палажыў “манаткі”. Адзеў капялюш ад маскхалату. Стрэльбы паставіў каля стульчыка. Раскінуў качыныя чучалы, іду каб выставіць прафілі. Cтаўляю, раз, два, …пяць, шэсць. Раптам чую: "гак-ггак-ггак". Дык вы вяртаецеся! Бягом да шалашыка. Перад шалашыкам спыніўся. Прыслухоўваюся, аглядаюся навокал. Ё.., як маланка пасярод чыстага неба, на ваду (у метрах сорак ад прафілёў) садзяцца два гуся. Падаю “на чатыры касці” ў ваду. Што ж рабіць? Пад пахай астатнія прафілі, да шалашыка паўметра, стрэльбы ў чахлах. Як жа іх не злякаць? Яно ж то можа быць – гэта апошнія гусі ў гэтым вясновым сезоне. Яны плаваюць, гагакаюць у бок прафілёў. Пагакалі, адплылі, заціхлі. Так, так – не панікаваць! Кладу астатнія прафілі на ваду. Вельмі асцярожна залез у шалаш. Гак-гак-ггак! Што? Учулі, убачылі? Чаго загаманілі? Ах ты ж ё...! Да гэтых дзвюх невядома адкуль далучаюцца з шумам яшчэ 12 гусей. Адкуль яны прыляцелі? Ліха іх ведае!
Не ведаю колькі часу я глядзеў на іх з адвісшай сківіцаю (я ніколі яшчэ не бачыў так блізка плаваючых гусей). Вада! Вада вярнула мяне ў прытомнасць. Мабыць, адно калена ўлезла ў іл, і вада хлынула праз край боту. Левая нага хутка намокла. Але ж напляваць. У метрах 50-ці сядзяць гусі. Гэта шанц. І нельга яго губляць. Гусі плаваюць, ныраюць, хлопаюць крыламі. Трэба дзейнічаць!
Вельмі памалу, паціху, не робячы лішніх рухаў, складваю і зараджаю ружжо. Палова работы зроблена. Але ж не ўсё так проста. Я ў шалашыку! Так! Гэта добра. Але ж мая поза... поза... якраз зараз яна прыгодна толькі для інтыму, ды і то, для некаторых еўрапейцаў (я на коленцах, апіраючыся на стульчык локцямі). Гусі з левага боку. Павярнуць стрэльбу, каб не падшумець, вельмі праблематычна, чапляецца за галіны шалашу.
І яшчэ адна “бяда”. Пачалі налятаць яшчэ дзве зграйкі гусей і нізка лётаюць над маім шалашыкам. Галава пухне, што рабіць? Чамусьці яны не падсядаюць да тых якія плаваюць. Вельмі галосяць, а тыя што сядзяць – ані якай рэакцыі. Тут я вырашыў: пакуль лётаюць гэтыя “крыкуны”, я сяду на свой стульчык. Ізноў, як той смоўж, вельмі павольна залажу. Вось я сяджу. Страляць па тым што сядзяць? Далекавата, ды яшчэ праз трыснёг. Трэба паспрабаваць па тым якія лётаюць. Так. А можа пачакаць пакуль яны падсядуць? Потым прыцэліцца (яны ж сядуць, напэўна, бліжэй да мяне), прыўстаць і націскнуць на спускавы кручок. Вырашыў чакаць. Мокрая нага нагадаае пра сябе. Трэба варушыць пальцамі. Сяжу, чакаю. Нешта "летуны" ніяк не хочуць садзіцца. Трэба страляць. Так, страляць! Як толькі наляцяць – стрэлю. Як быццам праніклі ў маю галаву тыя гусі, і, зрабіўшы гіпербалу, селі ззаду мяне. Ось так. Зноў пухне мозг. Што рабіць? Але, калі падымуцца гусі, ці тыя, ці гэтыя, то яны на 85% наляцяць на мой шалаш. І толькі застанецца ўстаць і стрэльнуць. А можа паспрабаваць падуць у манок? Як бы пабарматаць. Але што гэта дасць? Можа яны падплывуць бліжэй? Не! Глупства! Хіба яны не разбяруць, што гэта нейкі ёлупень, а не гусь. Чакаю. Сонейка ўжо кідае прамяні на хвалі. Пацяплела. Да гусей прымкнулі чатыры белыя чаплі. Падселі чайкі. Чакаю, гляджу. І тут, яшчэ адно "ліха". З суседнега зарасніку мячэўніка выплывае качур. Яшчэ цябе тут не хапае! Хаця б ты не плыў сюды! Не хапала яшчэ каб ты спалохаў гусей, падплыўшы да чучал і, спалохаўшыся іх, узняўся і нарабіў ляманту. Плыві адсюль, паганец! Але, пака мне шанцуе. Качур, трошкі падплыўшы, узняўся і моўчкі паляцеў. От і добра. Ну ляці. Каб табе жылося яшчэ гадоў дзесяць.
Праз некалькі гадзін адчуў, што занямела ўжо другая нага (пераседзеў). Як жа я ўскочу, калі на адну нагу не змагу стаць? Пакуль я разважаў, гусі , якія сядзелі спераду, пачалі рухацца (плыць да шалашу). Але плывуць не так як мне трэба; плывуць у правы бок. Трэба паварачвацца. І з правага боку вытаптаны трыснёг. Яны ж мяне ўбачаць, калі я буду паварачвацца. І галіны шалашу перашкаджаюць павярнуць стрэльбу. Але яны плывуць. Я іх вельмі добра бачу, яны бліжэй і бліжэй. Паціху паварочваюся і я. Вось, добра бачу дзюбу, вочы, крылы. Я пачынаю разумець, чаму тыя “крыклівыя” не прывадніліся да гэтых (ну, як мне здаецца). Але гэта іншая размова. А яны плывуць. Вось яны як на далоні. Прапускаю першага, другога, "чапляю на мушку” трэцяга. Знімаю засцерагальнік. Але не магу злавіць мушкай цэль. Чамусьці моцна грукае сэрца. Здаецца, што нават гусі чуюць гэты грукат. Напружыліся ўсе жылы, уздуліся ўсе крывяносныя сасуды. Моцна хвалююся. Не дышу. …Бух! Брызгі, хлопанне крылаў, гагаканне… і яны ляцяць, …ляцяць на мяне. Так нізка! Кульгаючы, як калека, выскакваю з шалашу. Выцэльваю ўслед (для мяне гэта самы зручны варыянт). Націскаю, німа стрэлу! яшчэ раз! Німа! Што здарылася? А гусі ўсё далей, …бух. Не! Стройным клінам паляцелі ўдалечыню.
- Ах ты, крыварукі асталоп! Як можна нажымаць на адзін і той жа спускавы кручок тройчы.
Абурэнне сціскае горла, аж цяжка дыхаць. Затрэслася верхняя губа. Ну як так? Як можна ўдачу выпусціць з рук?
Я не ведаю колькі часу я стаяў. Але абразіўшы самаго сябе ўсімі “прыемнымі” словамі, якія знаў, я паварочваюся. …О! Гэта цуд! На вадзе ляжыць, апусціўшы дзюбу, адтапырыўшы крыло, гусь. Значыць - першы выбух быў трапным. Як апостал Пётр, не кранаючыся дна, я маланкаю лячу да гуся. Але не ўсё так проста. У гуся ўзнікаюць нейкія прадсмертныя рэфлекторныя сутаргі, і ён, крыламі, як лапасцямі, пачынае грэбці туды дзе глыбей. Імгненна, дастаю патрон, зараджаю, …выбух, …асыпаны шротам, гусь распластаўся на вадзе.
Не, сённі я злавіў “сінюю птушку” за хвоста. Сённі мой дзень.
Ужо павольна, разважыста, іду да "трафея". У глазах плывуць вобразы засмажанага гуся з яблыкамі. Як цудоўна, што калісь мне бацька падарыў стрэльбу, што праз некалькі гадоў маўчання, з закуткоў мозгу вырваўся крык: “Стань паляўнічым, стань!” Я шчаслівы.
Як доўга я чакаў свайго гуся. Быў адзін здабыты ў пачатку сезона. Але ж ён ачуняў, яшчэ жыве, і, вельмі добра сябе адчувае. І залічваць яго ўжо як бы і не хочацца. А гэты - усё, здабыты. Хай сабе і так. Без "правільнага" падманьвання, на вадзе. Але ж я нікому не перашкаджаў, не поўзаў на карачках па полю, не лупіў у паднябессе з "8.5". І з пункту гледжання Правіл, я нічога не парушыў (прафілі, манок, шалаш).

Будуць яшчэ гусі, абавязкова. Будуць "правільныя", выбітыя з зграйкі, якая наляцела на скрад, будуць падманеныя манком, ...будуць і промахі, безумоўна, без іх нельга. Яны дадаюць паляванню асабовы каларыт. Яны помняцца.
А зараз, ёсць так, як ёсць.
****************************************************************************
Яшчэ з гадзіну я сядзеў у шалашы. Ужо адзеў маскхалат поўнасцю. Паставіў астатнія прафілі. Склаў і другую стрэльбу. Правароніў качура крыжанкі.
Усё.
_______________________________________________________________________
Дарэчы, гусак, заўважыў каля 4,5 кг, калі верыць бязмену. І на Радаўніцу, ён (гусак) будзе з’едзены, абавязкова.

_____________________________________________________________
фото имеется, и довольно неплохое, но не буду раздражать АПБ-в.
«Если есть на свете дьявол, то он не козлоногий рогач, а он дракон о трёх головах, и головы эти — хитрость, жадность, предательство. И если одна прикусит человека, то две другие доедят его дотла»___ к/ф «Место встречи изменить нельзя» Г.Жеглов

За это сообщение автора Мікалай поблагодарили - 3:
RedFox, root, Ильюха
Аватара пользователя
Мікалай
Гуру
 
Сообщения: 1699
Зарегистрирован: 18 окт 2012, 22:13
Откуда: Любань, Мінская вобласць
Репутация: 24 [ ? ]
Награды: 1
Участник Фестиваля (1)
Благодарил (а): 154 раз.
Поблагодарили: 1132 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение root » 23 апр 2014, 09:29

kobart писал(а):фото имеется, и довольно неплохое, но не буду раздражать АПБ-в.

Это форум не АПБ, так что было бы хорошо все же фото...
Аватара пользователя
root
ohota.by
 
Сообщения: 9506
Зарегистрирован: 11 ноя 2006, 01:41
Откуда: Минск
Репутация: 117 [ ? ]
Благодарил (а): 4201 раз.
Поблагодарили: 3667 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Carter » 23 апр 2014, 10:33

А че такое АПБ?
MP - 155, ИЖ - 58М
Аватара пользователя
Carter
Бюрократ
 
Сообщения: 3187
Зарегистрирован: 14 июн 2011, 12:05
Откуда: Минск
Репутация: 55 [ ? ]
Награды: 4
За особый вклад в жизнь форума (2) За бдительность. (1) Почетный участник Фестивалей (1)
Благодарил (а): 906 раз.
Поблагодарили: 877 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Ставров » 23 апр 2014, 10:50

Carter писал(а):А че такое АПБ?

Ахова птушак бацкавшины...
профессионалы построили Титаник, дилетант построил Ноев Ковчег

За это сообщение автора Ставров поблагодарили - 2:
Avgust, serjik
Аватара пользователя
Ставров
Гуру
 
Сообщения: 5286
Зарегистрирован: 13 сен 2010, 22:10
Откуда: Минск
Репутация: 119 [ ? ]
Награды: 6
За особый вклад в жизнь форума (2) Организация встречи друзей (1) За общественную деятельность! (1) Мастер шашлыка (1)
Почетный участник Фестивалей (1)
Благодарил (а): 3403 раз.
Поблагодарили: 2589 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение mitya.suhoy » 23 апр 2014, 20:19

метров с 70 самодельным зарядом №0 двоих сбил, но к большому сожалению второго с болота достать не получилось
Вложения
85.JPG
всё, что не убивает, делает нас сильнее

За это сообщение автора mitya.suhoy поблагодарили - 2:
Avgust, serjik
Аватара пользователя
mitya.suhoy
Мясник
 
Сообщения: 4632
Зарегистрирован: 14 окт 2010, 20:39
Откуда: Дзержинск
Репутация: 100 [ ? ]
Награды: 6
За особый вклад в жизнь форума (2) Организация встречи друзей (1) За общественную деятельность! (1) За бдительность. (1)
Почетный участник Фестивалей (1)
Благодарил (а): 2496 раз.
Поблагодарили: 2532 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Мікалай » 26 апр 2014, 00:02

той самы гусак.
Вложения
Фото0378.jpg
«Если есть на свете дьявол, то он не козлоногий рогач, а он дракон о трёх головах, и головы эти — хитрость, жадность, предательство. И если одна прикусит человека, то две другие доедят его дотла»___ к/ф «Место встречи изменить нельзя» Г.Жеглов

За это сообщение автора Мікалай поблагодарили - 2:
Avgust, serjik
Аватара пользователя
Мікалай
Гуру
 
Сообщения: 1699
Зарегистрирован: 18 окт 2012, 22:13
Откуда: Любань, Мінская вобласць
Репутация: 24 [ ? ]
Награды: 1
Участник Фестиваля (1)
Благодарил (а): 154 раз.
Поблагодарили: 1132 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Мікалай » 26 апр 2014, 00:05

RedFox писал(а):Ох ведь и поперло .... :co_ol:


ну дак на лице ж всё написано. :mi_ga_et:
с полем!
«Если есть на свете дьявол, то он не козлоногий рогач, а он дракон о трёх головах, и головы эти — хитрость, жадность, предательство. И если одна прикусит человека, то две другие доедят его дотла»___ к/ф «Место встречи изменить нельзя» Г.Жеглов
Аватара пользователя
Мікалай
Гуру
 
Сообщения: 1699
Зарегистрирован: 18 окт 2012, 22:13
Откуда: Любань, Мінская вобласць
Репутация: 24 [ ? ]
Награды: 1
Участник Фестиваля (1)
Благодарил (а): 154 раз.
Поблагодарили: 1132 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Avgust » 26 апр 2014, 02:22

Глянь как ты его в натюрморт!
Изображение
Аватара пользователя
Avgust
Гуру
 
Сообщения: 3541
Зарегистрирован: 06 окт 2011, 09:27
Откуда: Минск slipnickii@mail.ru
Репутация: 47 [ ? ]
Награды: 2
За особый вклад в жизнь форума (1) Завсегдатай Фестивалей (1)
Благодарил (а): 2499 раз.
Поблагодарили: 1467 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение mitya.suhoy » 10 май 2014, 08:22

сегодня в 3.00 проснулся, в 4.35 был уже в скрадке на берегу озера, Маруся (подсадная) сработала просто изумительно, в 5.07 приблизительно в 40 метрах от меня сел селезень, с одного выстрела добыл красавца, так сказать один выстрел - один селезень. Около 6.00 слева от меня начали шуршать кусты малины-ежевики, я уже думал, что лось ломится на водопой, а оказалось рыбак пришёл, я ему попытался объяснить, что будем мешать друг другу, мол в 100м ещё два озера, но товарищ оказался не в адеквате, поэтому пришлось уехать домой. По приезду достал Марусю из бочки и офигел - по пути домой снесла яйцо, так что если всё срастётся, то во вторник поеду за селезнем. Всех с закрытием весенней охоты по перу 2014!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вложения
YP20140510055425.jpeg
YP20140510055510.jpeg
YP20140510060503.jpeg
YP20140510060543.jpeg
YP20140510060607.jpeg
YP20140510060745.jpeg
YP20140510081550.jpeg
YP20140510074139.jpeg
всё, что не убивает, делает нас сильнее

За это сообщение автора mitya.suhoy поблагодарили - 5:
Avgust, Carter, root, Виктор1972, Мікалай
Аватара пользователя
mitya.suhoy
Мясник
 
Сообщения: 4632
Зарегистрирован: 14 окт 2010, 20:39
Откуда: Дзержинск
Репутация: 100 [ ? ]
Награды: 6
За особый вклад в жизнь форума (2) Организация встречи друзей (1) За общественную деятельность! (1) За бдительность. (1)
Почетный участник Фестивалей (1)
Благодарил (а): 2496 раз.
Поблагодарили: 2532 раз.

Re: По перу 2014

Сообщение Мікалай » 12 май 2014, 09:21

всех с закрытием весенней охоты по перу!!!
сезон довольно неплохой выдался, лично для меня.
«Если есть на свете дьявол, то он не козлоногий рогач, а он дракон о трёх головах, и головы эти — хитрость, жадность, предательство. И если одна прикусит человека, то две другие доедят его дотла»___ к/ф «Место встречи изменить нельзя» Г.Жеглов

За это сообщение автора Мікалай поблагодарили - 2:
Avgust, Виктор1972
Аватара пользователя
Мікалай
Гуру
 
Сообщения: 1699
Зарегистрирован: 18 окт 2012, 22:13
Откуда: Любань, Мінская вобласць
Репутация: 24 [ ? ]
Награды: 1
Участник Фестиваля (1)
Благодарил (а): 154 раз.
Поблагодарили: 1132 раз.

Пред.След.

  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 11